Wycieczka klas ósmych

W dniu 7 listopada 2022 roku klasy ósme odwiedziły Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zbiórka odbyła się o godzinie 8:30. Uczniowie pojechali wraz z opiekunami, którymi były panie Ewa Czarniecka, Justyna Poks i Barbara Heppa-Chudy. Grupa wyjechała autokarem około godziny 9:00, na miejsce dotarła około godziny 10:00. Po przydzieleniu przewodników klasa 8a i 8b weszły na teren muzeum. Po zwiedzeniu kilku bloków grupy dotarły do bloku 11, w którym zginął Maksymilian Kolbe. Przy tym bloku znajduje się Ściana Śmierci, pod którą klasy zapaliły znicz. Duże wrażenie na wszystkich wywarł fakt, iż niemieccy naziści przywieżli do Auschwitz ponad milion Żydów, tysiące Polaków, Romów, którzy w większości zginęli w obozie.

Po wyjściu z pierwszej części muzeum uczniowie przejechali do drugiej części znajdującej się w Brzezince. Idąc wzdłuż torowiska, dotarli do ruin krematoriów. Pociągami przewożono tu więźniów, których masowo mordowano i palono. Na ich cześć ułożono pamiątkowe płyty w różnych językach. Wielkim przeżyciem było obejrzenie drewnianych baraków, służących do mieszkania. W jednym z nich można było zobaczyć prycze, na których w nieludzkich warunkach żyli więźniowie.

Ten wyjazd wywarł na wszystkich duże wrażenie. Wcześniej uczniowie nawet nie wyobrażali sobie, jak wyglądało życie w tamtych czasach w warunkach obozowych. Na długo pozostanie w pamięci wszystkich.

Autor: Ewa Czarniecka