Dzień Praw Dziecka

Dnia 20 listopada 2023 zrobiło się w naszej szkole niebiesko. To za sprawą obchodów Światowego Dnia Dziecka. Uczennice i uczniowie ubrani byli tego dnia na niebiesko i przygotowali niebieskie balony oraz wiatraczki symbolizujące prawa dzieci. Na tablicy informacyjnej RPD przedstawione zostały materiały dotyczące Konwencji Praw Dziecka oraz polskich aktów prawnych traktujących o prawach dzieci. W niebieski ubiór włączyli się także nauczyciele.

Mottem tegorocznego dnia były słowa Janusza Korczaka – wielkiego orędownika dzieci:

„Dziecko to także człowiek

tylko, że jeszcze mały…”.

Rzecznik Praw Ucznia p. Sabina Celder-Dudek zorganizowała spotkania z uczniami oraz apel podczas którego wraz z uczennicami i uczniami z klasy 6a przypomniane i skomentowane zostały prawa dzieci wynikające z Konwencji Praw Dziecka. Następnie podczas spotkań był też czas na dyskusje i dzielenie się spostrzeżeniami z życia uczniów. Dziewczynki przytoczyły ponadto 3 wiersze o prawach dzieci. Na koniec w ramach akceptacji dzieci rzuciły na środek sali niebieskie baloniki.

Ponadto wszystkie klasy otrzymały symboliczne niebieskie tarcz praw dziecka.

W miłej życzliwej zatem atmosferze spędziliśmy ten dzień.

Autor: Sabina Celder - Dudek