Pasowanie na ucznia klasy 1

W czwartek 16 października w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie. Po niespełna dwóch miesiącach nauki pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności szkolnej i pasowani na pełnoprawnych uczniów. W tej doniosłej chwili towarzyszyli im rodzice i reprezentanci klas drugich.

Podczas części artystycznej pierwszaki najpierw popisywały się umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi (nawet w języku angielskim), a następnie zostały przeegzaminowane przez ucznia klasy IV Kamila Wojciechowskiego, który sprawdził ich umiejętność rozwiązywania zagadek, znajomość obowiązujących w szkole zasad i podstawowych wiadomości na jej temat np. kto jest jej patronem, na jakiej ulicy się mieści i jak nazywa się pani dyrektor.

Ponadto uczniowie wyklaskiwali sylaby, głoskowali, układali wyrazy z liter, wymieniali samogłoski, porządkowali figury geometryczne, a na koniec gimnastykowali się.

Ozdobą występu były dziewczynki w strojach kredek, które zaśpiewały i zatańczyły piosenkę „Kolorowe kredki”. W ten sposób pierwszoklasiści udowodnili, że są już gotowi na przyjęcie ich do grona uczniów i złożenie uroczystej przysięgi.

Po wypowiedzeniu przez dzieci słów ślubowania pani dyrektor Magdalena Poloczek przystąpiła do ceremonii pasowania i za pomocą dużego kolorowego ołówka mianowała każdego pierwszaka "Uczniem Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Curie - Skłodowskiej w Katowicach". Na pamiątkę tej uroczystości świeżo upieczeni uczniowie otrzymali ozdobne dyplomy, a od uczniów klas drugich maskotki.

Na koniec dzieci wraz z rodzicami udały się do klas, gdzie czekała na nich słodka niespodzianka i drobne upominki, w postaci plakietek "Jestem uczniem".